22 במאי 2014

איך לבחור צבע לחלל

למה רק לבן, אפור ובז'? כמה שיטות שיעזרו לכם להכניס צבע לבית

 מה צבע הספה שלכם בבית? וצבע הארונות במטבח? והקרמיקה באמבטיה? סביר שהתשובה תנוע בין הלבנים, הבז'ים והחומים לשחורים ולאפרפרים. חברה שסיימה לבנות את ביתה בעזרת אדריכל והחליטה לוותר על שירותי עיצוב הפנים שלו, הגדירה זאת כך: "כדי לא להזדקק למעצב, הלכתי על בטוח – הכול לבן ואפור". אה, רגע, רגע: בחדר האמבטיה היא הרשתה לעצמה "להתפרע" ובחרה אריחים בשחור (פה כבר באמת צריך אומץ לקראת המפגש עם כל האבנית שהיא עומדת להכיר מקרוב...). רובנו פוחדים להיות נועזים, לטעות בשילובים ולחבר בין צבעים או מרגישים שאם לא מבינים בזה, אז למה להסתבך. האמת היא שיש כמה שיטות לבחירה של צבע בבית.

שיטה מספר 1: בטוח עם טוויסט קטנטן

אחת מהן היא ללכת על הבטוח (לבן/אפור/בז') ולהוסיף לו נגיעה אחת של צבע – למשל מהצמחייה העשירה שנשקפת מהחלון או צבע שאתם מאוד אוהבים. נשארתם סולידיים, אבל הברחתם טוויסט בקטנה.

תמונה מכאן

שיטה מספר 2: לוח הפינטרסט לא טועה

שיטה נוספת לאוהבי השיטוט האינטרנטי היא לפתוח לעצמכם לוח בפינטרסט ולנעוץ לתוכו תמונות שאהבתם. בהתחלה בטח ייצא לכם מישמש אחד גדול, אבל אם תתבייתו על כיוון מסוים ואפילו תפתחו לצידו לוח נוסף, מדויק יותר, תוכלו לשמור על אותו קו וכך להרכיב לוח שלם שיכוון אתכם למה שאתם אוהבים. יכול להיות שיש צבע שאתם חוזרים עליו, חומר שאתם נמשכים אליו, נוף שעושה לכם את זה... תנו ללוח להוביל אתכם יחד עם האינטואיציה הבסיסית.

מרגישים את הכיוון?

תמונה מכאן


תמונות מכאן

אם אתם לא מגייסים את האינטואיטיביות שבכם כדי להחליט על הצבעים שישלטו בבית, יש כמה שיטות שיעזרו לכם, חלקן מקצועיות יותר, שלמדתי בסדנה למעצבים של "נירלט" שהועברה על ידי קרן נוימן, המעצבת של נירלט ואושיית צבע בפני עצמה, וגיל רויטר, מעצב צבעוני כשלעצמו. הכוונה בסדנה היא לתת למעצבים כלי שיבדל ויאפיין אותנו ואת העבודות שלנו באמצעות צבע ותעוזה, ויעביר את העולם הצבעוני הזה ללקוח. אז אחרי שמנפצים במהלך שני מפגשים קצת מיתוסים (כהה דווקא לא מקטין, ותקרה כהה דווקא "פותחת" את החלל) ולומדים מעט חוקי יסוד (לבחור צבעים מאותה משפחה, משתי קבוצות של צבע או מקבוצות צבע מנוגדות), ניגשים למלאכה:

שיטה מספר 3: להוסיף טון על טון

אחרי שהתכווננתם על הצבע הרצוי, ואיתרתם אותו במניפה, הסתכלו על הדף שבו הוא נמצא. שם מצויים הצבעים הנוספים שיכולים להשתלב איתו.

צילום: לימור קלר

אם בחרתם למשל את הגוון התכלכל, הוסיפו עליו גוון אחד בהיר יותר ואת אחד הגוונים הכהים יותר. נשארתם באותה סקלה של צבעים, קיבלתם הרמוניה משגעת וכל שנותר הוא לקבוע מינונים ו"לנקד" בטקסטיל או באביזרים. לעניין המינונים פיתחה חברת טמבור את שיטת ה-60-30-10, שאומרת כי נכון יהיה אם תקדישו 60% מהצבע לגוון העיקרי בחלל, 30% לגוון המשני ו-10% לגוון שייתן את ה"נגיעה" הנוספת.

וכך מנקדים בעזרת אביזרים:

תמונה מכאן
תמונה מכאן
 
 
שיטה מספר 4: לצאת מתוך תמונה

הכי מושקע וגם הכי כיף למי שאוהב, זה לחפש תמונה שמאוד אוהבים, כזאת שנותנת השראה לעיצוב הבית או כזאת שאתם מרגישים שמתאימה לאישיות שלכם ושעושה לכם טוב על הלב. מנסים לבודד ממנה כחמישה צבעים בולטים (אפשר פחות ואפשר גם יותר), ומחליטים מה מתוכם יהיה הצבע השולט (גם כאן אפשר לחזור לשיטת ה-60-30-10) ומה יהיו הצבעים המשניים. לא חייבים לבחור את כל החמישה לחלל שלכם, וגם לא מוכרחים לדייק בגוונים שבתמונה. מה שחשוב הוא שהסקלה שבחרתם תיראה לכם ו"תשב לכם טוב בעין".

תמונה שנבחרה ממגזין, ולצידה סקלת הצבעים שנבחרה מתוכה:שלא תחשבו שזה קל. הנה, כך מחפשים בנירלט את הצבעים הנכונים. מתלבטים, מוסיפים, מורידים, חוככים ובסוף מתייצבים:

מימין הדס מנירלט וגיל רויטר. קרן בשחור. צילומים: לימור קלר

והנה כמה אתרים שיעזרו לכם לברור את הצבעים מתוך התמונות, אם שלב ההתלבטות ממש מכם והלאה: 

בהצלחה!


לימור קלר

מעצבת פנים
 
הפוסט מתפרסם גם בקהילת העיצוב של בניין ודיור